luni, 1 martie 2010

Martie si Babele

M-am trezit de dimineata, fiind ferm convisa ca vintul ce batea aseara in Timisoara aduce ploaie. Insa uneori presupunerile se dovedesc a fi gresite, deci pierdere te timp, pentru ca cerul era nici senin dar nici innorat si se anunta o zi relativ ok. M-am bucurat cind am iesit din casa scarii si am simtit aerul caldut de afara si am inspirat adinc, spunindu-mi in sinea mea: "deh primavara e pe undeva pe aproape, poate chiar la coltul blocului:))".  Am pornit spre parcare cu zimbetul pe buze si cind am ajuns la masina mi-am adus aminte ca trebuie sa-mi aleg o baba, si ca pe cea de azi sigur nu o vreau. M-am gindit eu bine si am zis 3 martie sa fie. Intre noi fie vorba, de vreo 3-4 ani imi aleg baba pe data de 3 martie, dar totusi de dimineata am simtit nevoia sa stau sa cuget, si sa ajung la concluzia mareata ca tot 3 vai fi si anul acesta. 

Ajung la servici, imi prind de bluza vreo 3 martisoare, asa ca simbol al primaverii si de incurajare a anotimpului, ma asez la comp, beau cafa si consult vremea "si soc", vreme urita pina in 8 martie doar putin soare pe 3 martie:)).  Asta inseamna ca anul acesta mai mult de 3 sfert dintre noi vor fi morocanosi pentru ca si-au ales baba in alta zi decit 3 martie.  Dar cum prognozele meteo se pot schimba foarte usor de la un interval orar la altul, avem toate sansele sa asistam la schimbari si rasturnari de situatii. 

In concluzie sa avem o primavara frumoasa, cu multe flori si zimbete, pentru ca simt eu asa in sufletul meu ca aceasta luna ne apartine noua femeilor, in totalitate, si daca baba aleasa se va dovedi a fi morocanoasa, sa nu disperam, alegem o alta zi a acestei luni, una in care ne-am simtit excelent, si vom spune ca atunci e baba noastra, si cu siguranta vom zimbi pina la sfirsitul anului de fiecare data cind ne gindim la ea.