Ultima postare dateaza de cind sarcina mea avea 7 saptamini, acum mai am 5 zile si trebuie sa nasc. Si m-am gindit ca dupa ce luni de zile nu am comentat nimic ar fi timpul sa revin, sa va povestesc ce inseamna o sarcina din punctul meu de vedere. Pentru asta am ales sa impart povestea in 3 parti, exact cite trimestre are o sarcina.
Inceputul il stiti, la 7 saptamini ne auzeam bataile inimii si eram putin mai mare decit bobul de orez.
Primul trimestru de sarcina, de obicei se considera a fi cel mai greu pentru ca atunci se fixeaza totul, hormonii sint la linber si te fac sa treci de la o stare la alte, ba iti versi stomacul de 100 de ori pe zi sau................ nu ai mai nimic.
Din aceasta ultima categorie am avut norocul sa fac eu parte.
Cu exceptia unui uter destul de contractat, care incerca din rasputeri sa se acomodeze cu noua lui situatie, aceea de viitoare "garsoniera", si a unui colt de placenta mai nabadaios, totul a fost ok.
Uterul l-am linistit cu medicatie, s-a "prins" si el ca acolo inauntrul lui creste o minune, a accesptat-o si s-a linistit, la 12 saptamini nu mai aveam contractii, el era linistit si cuminte iar gombotul de om crestea.
Placenta a fost mai rebela, a vrut sa fluture dintr-un colt, am lasat-o, dar nu mult si am ajutat-o si pe ea sa se "lipeasca" cum trebuie.
Astea au fost "marile" mele probleme de trimestru I.
La capitolul alte chestii as putea trece:
1. Somnul. Dar ce somn, as fi dormit oriunde. Oricum dormeam oriunde, chiar si la birou. Imi dezvolatasem un sistem de veghe cred ca. Imi picau ochii de somn, ii inchideam, dar auzul era la maxim, prindeam orice miscare. Asa ca nu are sens sa va povestesc ca la birou aveam doua ture de somn una pe la 11, asa vreo 20 de minute, si alta pe la ora 15, alte 20 de minute. Pe la 4 jumate eram acasa si de la 5 la 7 mai dormeam, si oricit as fi vrut sa ma trezesc dupa o ora, nu reuseam. Asa ca ma trezeam la 7 adica ora 19, spalam un vas, stringeam prin casa, mai dereticam putin, si la 9 cel tirziu eram in pat din nou, si poate nu o sa va vina sa credeti dormeam din nou. Asta a fost perioada in care sotul meu si-a reluat obiceiurile de burlac, se vedea cu baietii in fiecare seara, nici nu stiu cind ajungea acasa si nici nu conta, cert e ca venea cu un dubluchessburger si asa ajung la cea de a doua chestie
2. Mincarea. Da mincam mult, orice, mai putin carne, carnea nu mi-a mai placut, iar eu sint prin excelenta o carnivora. Puteam sa maninc doar carnea tocata si micii. Si mincam un kg de cirese si caise pe zi. Toata lumea imi zicea sa ma opresc ca ma ingras prea mult, ca nu mai slabesc, incercam sa maninc mai putin, insa ma trezeam noaptea cu niste arsuri de stomac, si eram direct la frigider. Astfel ca am renuntat la ideea de a "controla" mincarea, m-am multumit doar sa nu-i dau ei voie sa ma controleze pe mine.
Nu am avut pofte ciudate, nu mi-am torturat sotul cu trezitul in miez de noapte, ca imi trebuie cutare sau cutare chestie. Acum ca gindesc retrospectiv, poate ar fi trebuit sa fac asta :)), insa am fost o graviduta cuminte.
3. Sanii si burta. Astia mi-au dat batai de cap ca au inceput sa creasca, sa doar si mai tot ce vreti voi. Cu sutien nu era bine, fara sutien iar nu era bine, era tare rau, dar noroc ca nu a tinut mult. Apoi burta, de la 9 saptamini asa am inceput sa nu mai suport pe burtica nimic, ma deranjau pantalonii, am trecut la rochie ca era vara si cald si era perfect, insa paradoxul era ca imi era tot timpul frig la picioare, oricit de cald ar fi fost afara.
Apoi am ajuns la 12 saptamini am facut dublul test, morfologia de trimestrul I si nu am iesit cu nici un factor de risc. Deci am avansat la trimestrul doi fara mari probleme.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu